
Procesul demilitarizării statului
România are nevoie de instituții puternice, dar așezate clar sub control democratic. Demilitarizarea armatei, poliției și serviciilor înseamnă profesionalizare, transparență, răspundere publică și separarea fermă dintre securitate, politică, justiție și presă. Modelele din Germania, Italia, Belgia, Marea Britanie și SUA arată că un stat devine mai sigur atunci când puterea instituțiilor de forță este legată de lege, Constituție și cetățean.








